blog
Znamiona barwnikowe
Dodane przez: Ewa Mikuła 2 kwietnia, 2022
Znamiona barwnikowe tzw., pieprzyki” to łagodne rozrosty z komórek barwnikowych zwanych melanocytami manifestujące się zmianami na skórze o różnym wyglądzie od płaskich plam jasno lub ciemnobrązowych do wypukłych guzków. Mogą być one zlokalizowane na skórze całego ciała, rzadziej na błonach śluzowych.
Badanie znamion barwnikowych stanowi profilaktykę czerniaka. Niektóre bowiem znamiona mogą przekształcać się w ten złośliwy nowotwór skóry. Odbywa się ono przy użyciu dermatoskopu ręcznego lub videodermatoskopu i wykonywane jest przez dermatologa.
Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka:
1/oparzenia słoneczne w dzieciństwie
2/ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV / częste korzystanie z solarium i kąpieli słonecznych
3/ czynniki genetyczne tj.: czerniak w rodzinie
4/ zespół znamion dysplastycznych, czyli występowanie licznych, różnokolorowych, różnej wielkości znamion na całym ciele
5/ leczenie immunosupresyjne
Badanie dermoskopowe wykonujemy też przed kwalifikacją do laserowego usunięcia. Metodą tą możemy usuwać tylko zmiany o łagodnym charakterze. Dzięki niej możemy w wielu przypadkach uzyskać dobry efekt estetyczny i uniknąć skalpela. W niektórych przypadkach uciekamy się jednak do chirurgicznego usunięcia zmiany. O metodzie usunięcia decyduje dermatolog po badaniu demoskopowym i dokładnym wywiadzie z pacjentem.
Pomiędzy wizytami oceniającymi znamiona, które mają różną częstotliwość, pacjent ma zalecenie samobadania skóry, co pozwala zauważyć nowopowstające znamiona oraz dostrzec zmiany w już istniejących.
W naszym centrum medycznym oferujemy kompleksową diagnostykę i ocenę zmian skórnych / badanie videodermoskopowe /oraz indywidualną i bezpieczną kwalifikację do zabiegów laserowych i chirurgicznych. Zmiany usuwane chirurgicznie są badane histopatologicznie.
Inne posty
Trichotest- test genetyczny
Informujemy, że w naszej ofercie jest dostępny test genetyczny Trichotest™. Na podstawie analizy profilu genetycznego pozwala zrozumieć, jak geny wpływają na proces łysienia oraz pomaga dobrać odpowiednie kierunki terapeutyczne w leczeniu łysienia androgenowego, plackowatego czy telogenowego wypadania włosów. Jest to test genetyczny, dzięki któremu można poznać zestaw cech genetycznych, które mają wpływ na efektywność stosowanych preparatów.
Motywacja
Ale czym tak naprawdę jest motywacja? Dlaczego jest tak istotna dla naszego samorozwoju i zadowolenia?